Wolontariat ma wiele twarzy. Wolontariuszki i Wolontariusze działają w wielu obszarach, współpracują z różnymi organizacjami, jednak mają wspólną misję – bezinteresowną pomoc. Swoimi czynami inspirują też innych do działania!

Poniżej przedstawiamy projekty wolontariackie zrealizowane w ostatnim czasie przez wolontariuszki i wolontariuszy Grupy BOŚ.

Ciepłe Ciapkowo

Liderka: Katarzyna Sierzputowska, BOŚ Gdańsk
Wolontariuszki i Wolontariusze zorganizowali zbiórkę darów „Idzie zima okaż serce, rezydenci ciapkowa marzą o ciepłej kołderce” dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Ciapkowo w Gdyni. Dzięki akcji zwierzęta otrzymały koce, poduszki, podkłady, pluszaki oraz specjalistyczną karmę. Prace wolontariackie obejmowały również sprzątanie boksów i zabawę z podopiecznymi schroniska.

Wszystkie dzieci są artystami

Lider: Remigiusz Wołejko, BOŚ Zielona Góra
Wolontariuszki i Wolontariusze przekształcili salę lekcyjną w Szkole Podstawowej nr 23 w Zielonej Górze w salę pracy twórczej dzieci i młodzieży. Zorganizowali warsztaty dotyczące montażu i ustawienia mebli oraz listew ściennych. Przeprowadzili także warsztaty plastyczne i zawiesili na ścianach wspólnie wykonane prace.

Turniej unihokeja dla klas 1-3

Liderka: Anna Wiśniewska, BOŚ Zielona Góra
Wolontariuszki wspólnie z Uczniowskim Klubem Sportowym „Chynów” w Zielonej Górze zorganizowały turniej unihokeja dla dzieci. W ramach prac wolontariackich udekorowały salę, zorganizowały drabinkę turniejową, zapisywały wyniki, koordynowały zajęcia dzieci oraz rozdawały nagrody.

Zielone przedszkole w Jabłonowie Pomorskim

Lider: Marcin Chudzik, BOŚ Centrala
Wolontariusze pomogli w wiosennym porządkowaniu ogrodu Przedszkola Samorządowego im. Ireny Nowickiej w Jabłonowie Pomorskim. Przygotowali grządki pod uprawę roślin (przewieźli taczkami 8 ton ziemi), posadzili rośliny i je nawodnili, zamontowali poidełka dla ptaków oraz uprzątnęli teren po wykonanych pracach.

Wspólne przygotowanie paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Koszalina

Liderka: Monika Krupop, BOŚ Koszalin
Wolontariuszki, we współpracy ze Stowarzyszeniem Mama w Mieście Koszalin, przygotowały paczki świąteczne dla potrzebujących rodzin. Zorganizowały również dwa warsztaty z oszczędzania i ogólnej wiedzy o pieniądzach połączone z zajęciami plastycznymi dla dzieci.

Schronisko w Zamościu – prace nad wybiegiem

Liderka: Katarzyna Brzuś, Dom Maklerski BOŚ
Wolontariuszki wsparły budowę wybiegu dla podopiecznych schroniska i zaangażowały się w jego akcje promocyjną. Zabrały pieski na wolontariacki spacer, aby promować adopcję oraz otwarcie wybiegu.

Dzień pieczonego ziemniaka – DPS Goślice

Liderka: Alicja Krzemińska, BOŚ Płock
Wolontariusze wsparli podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Goślicach podczas pikniku „Dzień pieczonego ziemniaka”. Pomoc polegała na podawaniu posiłków osobom potrzebującym, socjalizacji poprzez wspólne spędzanie czasu oraz towarzyszeniu przy atrakcjach w trakcie wydarzenia.

Zaułek relaksu

Lider: Remigiusz Wołejko, BOŚ Zielona Góra
Wolontariuszki i Wolontariusze stworzyli miejsce do odpoczynku na przerwach dla uczniów i uczennic szkoły podstawowej. Przeprowadzili również warsztaty z montażu siedzisk, tworzenia i wieszania ram z plakatami oraz abażurów (dekoracji).

Usiądź i posłuchaj dźwięków natury

Liderka: Emilia Boryna, BOŚ Centrala
Wolontariuszki wspólnie ze Stowarzyszeniem „Z Trzech Stron” stworzyły miejsce do odpoczynku na terenie rekreacyjnym w miejscowości Radziwiłłów. Zamontowały ławki wokół drzewa i przeprowadziły warsztaty edukacyjne dla mieszkańców. Młodzież z entuzjazmem zaangażowała się w składanie budek lęgowych oraz karmników. Przygotowana wystawa na temat lokalnych gatunków ptaków została na placu na dłuższy czas, aby każdy mógł mieć możliwość obejrzenia i przeczytania ciekawych informacji o tych zwierzętach.

BOŚ remontuje dla bezdomniaków – drzwi do lepszego życia psiaków

Liderka: Aneta Wlaszczyk-Musińska, BOŚ Lublin
Wolontariuszki i Wolontariusz wsparli swoją pracą Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Wzięli udział w pracach remontowych boksów zwierząt i wymienianiu klamek. Zabrali psy na spacery i wybiegi. Przeprowadzili również prace porządkowe.

Motylarnia na świeżym powietrzu przy Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku

Liderka: Alicja Tołwińska, CB BOŚ w Białymstoku
Wolontariuszki pomogły w aranżacji części terenu rekreacyjnego Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku. Sadząc rośliny stworzyły miejsce przyciągające motyle, doskonałe do relaksu, wyciszenia się i obcowania z naturą dla mieszkańców DPS oraz społeczności lokalnej. W ramach projektu odbyły się też spotkania poświęcone tematyce ochrony środowiska, ekologicznych upraw warzyw i ziół oraz zdrowego stylu życia.

Samorząd ma moc!

Liderka: Katarzyna Żuchowicz-Joachimczuk, BOŚ Centrala
Wolontariuszki przeprowadziły serię działań aktywizujących samorząd szkolny ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnym nr 341 w Warszawie. Zorganizowały wspólnie z samorządem szkolnym: konkursy, wystawy prac plastycznych, zajęcia teatralne i taneczne dla dzieci oraz młodzieży.